Amióta van olcsó közvetlen járat Isztambulba, megéri akár egy hosszú hétvégére kiruccanni a török metropoliszba. A téli és tavaszi hónapokban ráadásul nincs annyi turista és a bazárban a kereskedők is engedékenyebbek az alku során, kell nekik a bevétel. A költségek tervezésénél vedd figyelembe, hogy a repülőtér 50 km-re van a várostól, így a transzferköltség nem csekély, még akkor sem, ha buszt választasz.
Az autóbérlést csak erős idegzetűeknek ajánlom ebben az éjjel-nappal nyüzsgő városban. Bár az elmúlt években tapasztaltam némi javulást, de az autóáradat még most is irdatlan, gyakoriak a koccanások. A vezetéshez a legfontosabb eszköz a duda, sávváltáskor és akkor is nyomkodják, ha csak jelezni kívánják, hogy ők is az úton vannak.
Aki nem járt még a mesés Keleten és bele akar kóstolni az életérzésbe, annak kiváló első lépés Isztambul: ez a város ötvözi a nyugati és a keleti világot. Ellentmondások tömkelege. Sokszínű és sokarcú. Az örök kérdés itt sem dőlt még el: Mi a fontosabb, ragaszkodni a hagyományokhoz és gyökerekhez, vagy vágtatni a 21. század vonatán?
A nagyvárosi isztambuli inkább az utóbbira hajlik. A város és az emberek is sietősek, temperamentumosak. Ugyanakkor a tisztelet megmaradt az emberekben egymás felé és a kultúra felé egyaránt. Vonatkozik ez a turistákkal foglalkozó eladókra és szolgáltatókra egyaránt, pláne, ha veszel tőlük valamit. Ha nem vásárolsz, akkor sincs harag, de a barátság illúziója egy pillanat alatt szertefoszlik. Ha a bazárban elkezdesz alkudozni valamire és megszületett a megegyezés, onnan visszalépni tilos! Abból tényleg harag van, ha ilyenkor közlöd, hogy meggondoltad magad. Egy barátom pár éve elkövette ezt a hibát, az eladó pedig tényleg dühbe gurult, mert ránk szánta az idejét.
Látnivalók az első napra
Isztambulban milliónyi kisebb és számos jelentős látnivalót találsz. A legfontosabbak kis helyre koncentrálódnak, ezért azt javaslom, hogy szállást is ezen a környéken keress! A legjobb, ha Sultanahmet, Eminönü vagy Cemberlitas vársorészben keresgélsz szállást, innen gyalog elérsz szinte minden fontos érdekességet.
Topkapi Saray
Ha már az egykori Török Birodalom egykori fővárosában vagy, adódik, hogy megnézd a szultáni palotát, a Topkapi Sarayt (magyarosan szeráj). Mikor legutóbb ott jártam, éppen a híres Mozart opera, a Szöktetés a Szerájból egyik jelenetét forgatták, emiatt részben le volt zárva, de rá lehetett látni a kosztümös szereplőkre.
A palotaegyüttes pompás panorámájú helyen van. Rálátni az Aranyszarv-öbölre és Fekete-tengert a Márvány-tengerrel összekötő keskeny vízi útra. A vízen hemzsegnek a kisebb-nagyobb hajók, így lehetett ez évszázadokkal ezelőtt is. A szépen parkosított szultáni kertben több palota és pavilon kap helyet. Könnyed vonalvezetésűek, cirádás, aranyozott dekorációval. Figyelemre méltó, hogy milyen kecses, légies oszlopok tartják a tetőszerkezeteket.
Persze mindenki a háremre a legkíváncsibb, azonban az ott lakók nélkül csupán üres terek minimális bútorokkal. Az évszázadok során többször átépítették a háremet, a mai bájos épületről nehéz elképzelni, hogy egykor kvázi rabszolgaként lakta akár több száz hölgy is. Ha ide bemész, lehetőleg olyankor tedd, mikor nincs bent csoport, mert a nagy tömeg élvezhetetlenné teszi a nézelődést.
Ha kedveled a fegyvereket, ki ne hagyd a fegyvertárat. A törökök nem csak fegyelmezett harcosok voltak, de jó fegyvereik is voltak. A fegyverkovácsaik kijárták a Kelet legjobb mestereinek iskoláit. Gyönyörű szablyákat, páncélingeket és sisakokat szemlélhetsz itt meg. Szőnyegekkel gazdagon díszített helyiségekben folyt az ottomán semmittevés (ma relaxációnak hívnánk), láthatsz néhány olyan termet, ahol kedvet kapnál leheveredni, ha nem vigyázná teremőr.
Hagia Sofia
A Hagia Sofia mecset egykor a Bizánci-birodalom legnagyobb és legdíszesebb temploma volt. Tiszta szerencse, hogy 1453-ban, miután török kézbe került a város, nem rombolták le, hanem átépítették iszlám előírások szerint. A lusta kivitelezők még azt is megspórolták, hogy leverték volna az összes freskót – az utókor örömére. Történt ugyanis, hogy az utolsó jelentős restaurálás során a felszínre bukkantak a falfestmények, így nagyjából képet nyerhetünk arról, hogyan nézhetett ki a pompás keresztény templom belülről. Na, nem mintha most csúnya lenne! Az épület elképesztő tömegével, az ablakokon beáramló fénnyel lehengerlő hatású. Dekorációs elemeket nem nagyon fogsz látni az épületben, az iszlám vallás ezügyben nagyon szigorú. Csakis Korán idézetek cirádás feliratai vannak. Ez az épület ezerötszáz éve áll, kiállt jó pár háborút, földrengést, átépítést, mégis rendíthetetlenül hirdeti, hogy a kora középkor építészei tudták a dolgukat.
Kék Mecset
Ha még bírod az iramot, akkor a napi séta utolsó kulturtörténeti helyének a Kék Mecsetet ajánlom. Nem kell sokat kérdezősködnöd, hogy megtaláld, szemben van az Hagia Sofiával. Ne valódi kékséget keress, a nap és a csapadék kikezdte már a színét. A törökök nem is ezen a néven illetik, hanem Sultanahmet Camiinek. A háromerkélyes minaretek már messziről látszódnak, és szépen dekorálják a kőkolosszust. De máris korrigálnom kell, mert az épületegyüttes rendkívül harmonikus arányokkal rendelkezik. A főkupolát körbeveszik a kisebbek és még kisebbek és az összhatás nagyon mozgalmas és látványos. Törökországban bemehetsz a mecsetekbe, ha nem vagy muzulmán akkor is, kivéve, ha szertartás van. Azonban nőként ne felejtsd el a hajadra egy kendőt teríteni. Külön helyiséget tartanak fenn a hölgyeknek és több templomszolga gondoskodik arról, hogy méltó öltözetben lépj be. Ne aggódj, ha valami hiányosságot találnak, ellátnak a szükséges kiegészítő ruhával. Belépés előtt a cipőt le kell venni és hátra kell hagyni. A Kék Mecset belső tere megindító. A harmonikus arányok, a több tucat ablakon beáradó fény és sok díszes kék csempe hatása alól nem fogod tudni kivonni magad.
Ez csupán három nevezetes épület volt, csak győzd megemészteni egy nap alatt! Hamarosan megtalálod az oldalunkon az isztambuli látnivalók következő fejezetét!